Deuterokanonik (Apokrif) Kitaplar Tobit Yudit Ester Bilgelik Sirak Baruk Yeremya’nın Mektubu Azarya’nın Duası Suzanna Bel ve Ejderha 1. Makabeler 2. Makabeler 3. Makabeler Esdras Ezra Maneşşe’nin Duası 151. Mezmur 4. Makabeler

Maneşşe’nin Duası

MANAŞŞE'NİN DUASI

GİRİŞ

Manaşşe 'nin Duası güzel, kısa bir tövbe duasıdır. Bu duanın Yahuda 'nın kötü kralı Manaşşe 'ye ait olduğu bilinir (2Ta.33:11-13).

1Ey Her Şeye Gücü Yeten Rab, atalarımızın Tanrısı, İbrahim'in, İshak'ın, İbrahim'in, İshak'ın, Yakup'un Tanrısı, Doğru kişiler olan atalarımızın Tanrısı.

2Dünyayı ve dünyayı dolduran Harika şeyleri sen yarattın.

3Deniz buyruklarına uyar, Sınırlarını geçmez. Yüce ve görkemli adının gücü Okyanusun derinliklerini tutar.

4Gücünü gösterince, Bütün yaratılış titrer.

5Yüceliğin harikadır, Öfkene günahlılar dayanamaz.

6Ama bize olan merhametin Anlayışımızın ve ölçümüzün çok üstündedir.

7Sen en Yüce Olan Rab'sin, Sabırlısın, merhametlisin. Günahlarımızdan acı duyunca Cezamızı hafifletirsin. Ey Rab, sana karşı yaptığımız günahtan dönünce, Büyük iyiliğin ve merhametinden ötürü Bağışlarsın, kurtuluş sağlarsın.

8Sen, ey Rab, doğru kişilerin Tanrısı'sın. İbrahim, İshak ve Yakup senin önünde Doğru bir yürekle yürüdükleri için Tövbe etmelerine gerek yoktu. Ne var ki, benim gibi günahkâr biri için Tövbe gereklidir.

9Sahildeki kum taneciklerinden çok günah işledim. Çok günah işledim, ey Rab, çok günah işledim. Öyle çok hatalar yaptım ki, Göğe doğru yüzümü çevirmeye layık değilim.

10Günahlarımın yükü altında ezildim, Günahın ağır demir zincirleri altında çöktüm. Huzurum yok, seni öfkelendirdim, ey Rab. Her yere putlar diktim, Nefret ettiğin her şeyi yaptım.

11Şimdi, ey Rab, alçakgönüllü bir yürekle Sana yöneliyor, merhamet diliyorum.

12Günah işledim, ey Rab, günah işledim, Yaptığım bütün kötülükleri tek tek açıklıyorum.

13Yalvarıyorum, ey Rab, içtenlikle senden diliyorum: Bağışla beni, bağışla beni. Günahlarımdan ötürü beni yok etme, Bana sürekli öfkelenme, Beni cezalandırma, Ölüler diyarına beni gönderme. Çünkü sen tövbe edenleri bağışlarsın!

14Layık olmamama rağmen Merhametini, iyiliğini göster bana.

15Ben de yaşadıkça Adına övgüler sunacağım. Gökteki bütün güçler adını yüceltiyor. Yüceliğin sonsuza dek sürer. Amin.


Başlangıç